Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Adam Woronowicz i Maciej Zakościelny. Takie nazwiska pojawiły się wśród odtwórców głównych ról nowego serialu, który jesienią będzie emitowany przez telewizję TVN. Akcja „Diagnozy”, bo taki tytuł nosi produkcja, toczyć będzie się w jednym ze śląskich miast – Rybniku. Producentką serialu jest Dorota Kośmicka-Gacke, która razem z prezydentem miasta, Piotrem Kuczerą, ustalała miejsca, które służyć będą jako tło akcji.
Rybnik to miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa śląskiego. Od 6 lat Rybnik znany jest przede wszystkim z koncertów takich sław jak: Bryan Adams, Rod Stewart, Guns N’ Roses, 30 Seconds to Mars czy Linkin Park. W zeszłym roku odbył się ostatni wielki koncert na rybnickim stadionie, a gwiazdą wieczoru był brytyjski duet Hurts.
Urząd miasta postanowił zrezygnować z organizowania Music Water Festival, w ramach którego wystąpił duet z Wielkiej Brytanii, na rzecz walki ze smogiem. Smog od paru lat jest największym problemem na Śląsku, a władze miast podejmują różne formy walki z tym zjawiskiem.
Nowy pomysł na promocję
Na początku roku mieszkańcy miasta dowiedzieli się, że władze podpisały z TVN Media umowę dotyczącą promocji Rybnika. Rynek, kampus, plac przed bazyliką, park tematyczny, familoki i wiele innych miejsc będzie można zobaczyć w najnowszym serialu medycznym Diagnoza. Pierwotnie obsada serialu była nieznana. Wiadomo było, że w Rybniku zawitają największe polskie gwiazdy. W kwietniu ogłoszono, że w głównej roli wystąpi Maja Ostaszewska, znana z filmów Katyń i Pianista, a towarzyszył będzie jej Maciej Zakościelny.
O czym będzie Diagnoza?
Anna Nowak (Ostaszewska), w wyniku wypadku trafia z amnezją do rybnickiego szpitala. Nie pamięta, kim jest i co się stało. Opiekuje się nią dr Michał Wolski (Zakościelny). Rozpoczyna zupełnie nowe życie, a pomaga jej w tym grupa lekarzy ze wspomnianego szpitala. Wszystkie tajemnice głównej bohaterki odkrywać będziemy w kolejnych odcinkach serialu.
„Diagnoza” formą przypominać ma jeden z najsłynniejszych seriali medycznych – amerykańskiego Dr. House’a. Losy Anny przeplatane będą niezwykłymi przypadkami medycznymi, rozterkami pacjentów i pracowników szpitala. Seria będzie się składać z trzynastu odcinków.
Castingi dla mieszkańców Rybnika i okolic
W maju producenci serialu ogłosili casting na statystów. Z powodu ogromnego zainteresowania, produkcja zdecydowała, że poszukiwaniem osób chcących wystąpić w „Diagnozie” zajmie się agencja artystyczna Talent z Warszawy. Udział w bezpłatnym castingu mogli wziąć mieszkańcy Rybnika, Raciborza, Knurowa, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Orzesza i okolic, którzy ukończyli 16 rok życia. Planowane wynagrodzenie dla osób, którym udało się dostać do serialu wynosi ok. 90 zł.
Ekipa TVN w mieście
Niesamowitym przeżyciem dla rybniczan był bez wątpienia przyjazd ekipy składającej się z około 60 osób na zdjęcia. Odtwórcy głównych ról spotkali się z prezydentem Rybnika i dziennikarzami, z którymi podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu w mieście. Duży zachwyt budził budynek kampusu, w którym toczy się główna akcja serialu. Co ciekawe, zespół zabudowań istniejący od XIX wieku w przeszłości rzeczywiście funkcjonował jako szpital. Wszystkie obiekty wybudowane wokół głównego budynku pochodzą z okresu rozbudowy szpitala na początku XX wieku.
Obecny Zespół Szkół Wyższych na czas trwania prac nad serialem ponownie przekształcił się w szpital. Aktorzy zwrócili również uwagę na to, że Rybnik jest bardzo zielonym miastem, zwłaszcza na tle problemu wycinki drzew.
Maciej Zakościelny przywitał się z Rybnikiem, grając na dworcu PKP na ukulele. Był to niezwykły i niezapomniany widok dla przebywających tam osób. Ekipa została zakwaterowana w Hotelu Olimpia, na którego terenie przed laty do najważniejszych meczów przygotowywała się kadra narodowa Kazimierza Górskiego, co nie uszło uwadze Adama Woronowicza.
W następnych dniach nad miastem latały drony, które wykonywały ujęcia w przeróżnych częściach Rybnika. Jak zapewnia Dorota Kośmicka-Gacke, zaproponowane przez urząd miasta miejsca bardzo dobrze wpisują się w fabułę serialu.
W czerwcowe dni mogliśmy zobaczyć Maję Ostaszewską przechadzającą się po parku tematycznym i rozmawiającą z przebywającą tam młodzieżą oraz Macieja Zakościelnego jeżdżącego na rowerze po rynku i okolicach. Mimo dużej ilości pracy aktorzy znaleźli czas dla swoich fanów. Media społecznościowe zapełniły ich zdjęcia z odtwórcami głównych ról, a przede wszystkim z Maciejem Zakościelnym, który zdobył sympatię wielu osób.
Gwara śląska w serialu
Wielu zastanawia się, czy aktorzy będą posługiwać się gwarą. Maja Bohosiewicz i Michał Czernecki pochodzą z regionu śląskiego, więc dla nich nie będzie to duże wyzwanie, a gwara jest potrzebna dla zachowania wiarygodności. Zakościelny i Woronowicz, poza krótkimi zwrotami jak „Trzim się chopie”, nie będą posługiwać się gwarą zbyt często. Tłumaczą to tym, że mieszkańcy Górnego Śląska znają gwarę, wiedzą, jak jej używać, ale nie mówią nią na co dzień.
Aktorzy powrócą do Rybnika
Prace w Rybniku trwały 5 dni. 15 czerwca przed północą padły słowa „Koniec zdjęć”. Ci, którym nie udało się spotkać ekipy serialu, będą mieli kolejną szansę w sierpniu. Wtedy do Rybnika przyjedzie drugi reżyser i rozpoczną się poszukiwania dodatkowych miejsc do pozostałych 7 odcinków.
Szansa na zmiany
Serial Diagnoza bez wątpienia będzie wielką promocją dla Rybnika. Prezydent Piotr Kuczera wierzy w miłość Polaków do seriali. Przewiduje, że dzięki niej do miasta będzie napływać ludność z całej Polski, tak jak się to stało w przypadku Sandomierza i Ojca Mateusza.
Za realizację serialu na terenie Rybnika miasto zapłaciło stacji TVN 370 tys. złotych.
Autorka tekstu: Anna Gawlik