Grudzień to miesiąc podsumowań i refleksji. Wszyscy wspominamy najważniejsze wydarzenia roku i planujemy nowe początki. Kiedy znów naiwnie obiecujemy sobie, że pójdziemy na siłownię, zrezygnujemy ze śmieciowego jedzenia i staniemy się lepszą wersją siebie, nowy rok daje nam także jeden pewnik – premiery filmów, albumów i książek. Chociaż nie możemy zagwarantować, że rok 2021 obejdzie się z nami łaskawiej, to jednak jesteśmy przekonani, że w razie złego na pomoc w trudnych chwilach przyjdą kulturowe ,,czasoumilacze’’, które dzisiaj omówimy.
Co nowego w kinach?
Po analizie produkcji, które będziemy mogli zobaczyć na dużym ekranie w przyszłym roku, można stwierdzić, że królować będą filmy akcji. Wiele nowych tytułów opiera się właśnie na szybkiej jeździe, strzelaninach i szalonych przygodach. Dla fanów motoryzacji (i nie tylko!) dziewiąta część Szybkich i wściekłych – film ten powinien być wszystkim znany, ponieważ jest on niepodważalnym klasykiem kina wyścigowego. King’s man: Pierwsza misja wydaje się spełniać wszystkie wytyczne typowego filmu akcji. Samotny protagonista walczy w nim z największymi zbrodniczymi umysłami, i choć w głębi duszy wiemy, że musi dojść do happy endu, to i tak niespokojnie obserwujemy zmagania bohatera, trzymając za niego kciuki. Dla fanów grozy powstanie trzecia część jednego ze straszniejszych filmów opowiadających o egzorcyzmach – Obecność 3: Na rozkaz diabła. W 2021 roku zobaczymy także Daniela Craiga w jego kultowej roli Jamesa Bonda w filmie Nie czas umierać, gdzie tym razem będzie musiał zmierzyć się z nową, śmiertelnie niebezpieczną technologią. Jeżeli mieliście okazję zobaczyć Kapitana Amerykę: Wojnę bohaterów, to następna propozycja jest dla was. Czarna wdowa (w filmie o tym tytule) Avengersów stawia czoła swojej przeszłości i przeciwnikowi gotowemu zrobić wszystko, by ją zniszczyć. Pozostając w klimatach science fiction, do kin trafią jeszcze: Wonder Woman 1984, The Suicide Squad 2, Morbius oraz Venom 2: Carnage.
W świecie muzycznym
Wielu artystów zapowiedziało już swoje przyszłoroczne albumy. Sporą część z nich możecie kupić w przedsprzedaży już teraz. Przedstawiamy zestawienie płyt z różnych gatunków muzycznych:
Pop: Shawn Mendes, Wonder; Alicia Keys, Alicia; OneRepublic, Human; Britney Spears, Glory.
Polski rap: Słoń, Redrum; PRO8L3M, Block Party Mixtape; Guzior, Pleśń; O.S.T.R. i Hades, HAO2.
Rock/muzyka alternatywna: Sting, Duets; Nick Cave, Litanies; Arctic Monkeys, Live at the Royals Hall; Bring Me The Horizon, Post Human: Survival Horror.
Coś dla fanów literatury
Mówi się, że czytając książkę, możemy przeżyć kolejne życie, co samo w sobie jest zachęcającym powodem do sięgnięcia po lekturę, dlatego zapalonym miłośnikom literatury przedstawiamy kilka propozycji, które ukażą się w najbliższym roku: autobiografia Baracka Obamy Ziemia obiecana; Modelki z Dubaju Marcina Margielewskiego; zdobywczyni prestiżowej nagrody Pulitzera – Anne Applebaum – opublikuje książkę zatytułowaną Zmierzch demokracji. Zwodniczy powab autorytaryzmu; Veronica Roth, autorka bestsellerowego cyklu Niezgodna, powróci z nową książką dla młodych dorosłych pt. Wybrańcy; Katarzyna Berenika Miszczuk zaprezentuje finałowy tom cyklu Ja, ocalona, na który fani musieli czekać 10 lat; Mariusz Sepioło, autor reportaży, najczęściej zajmujący się tematyką polskiego Kościoła i duchownych, przedstawi swoją nową książkę Klerycy. O życiu w polskich seminariach. Jak zwykle na usta ciśnie się pytanie: która pozycja najbardziej spodoba się miłośnikom kultury i stanie się bestsellerem? Jeżeli w najbliższym czasie nie powstanie międzywymiarowa maszyna do teleportacji, na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć dopiero za rok.
Tekst: Wiktoria Płatek