Praca zdalna z roku na rok zyskuje na popularności. Jej kreatywnym rozwinięciem jest styl życia zwany cyfrowym nomadyzmem. Dzięki takiemu rozwiązaniu można pracować z dowolnego zakątka Polski czy świata. Wystarczy jedynie mieć dostęp do internetu.
Wyobraź sobie, że każdego ranka budzisz się o dowolnej godzinie. Wstajesz, wyglądasz przez okno, a tam widzisz lazurowy ocean, wysokie palmy, piaszczyste plaże oświetlane przez promienie upalnego słońca. Jesz śniadanie w domu albo wybierasz pobliską knajpę. Bierzesz laptop pod pachę i w drogę. Siadasz przy stoliku z widokiem na wodę, zachwycasz się krajobrazem. Po chwili uruchamiasz urządzenie i zaczynasz pracę. Myślisz sobie – jest idealnie. Możesz być gdzie tylko zechcesz. Jutro w wieżowcu z panoramą na miasto, a następnego dnia na plaży popijając wodę kokosową.
Cyfrowi nomadzi
To osoby pracujące zdalnie. Zarabiają pieniądze za pośrednictwem komputera i internetu, a przy tym zwiedzają świat, są nieustannie w ruchu. Mogą to być copywriterzy, graficy, programiści, blogerzy, marketingowcy, tłumacze czy twórcy stron internetowych. Właściwie wszystkie typy usług, które da się przenieść do internetu, to potencjalne obszary, w których mogą pracować cyfrowi nomadzi. Zatem osoby, które zarabiają online i podróżują mogą nazywać siebie nomadami. Przedstawiciele tego stylu życia najczęściej prowadzą swoją działalność w sieci, co pozwala łączyć pracę z podróżowaniem. Nowe technologie czy nieograniczone zasoby internetu – dla nich to żadna trudność.
Styl życia
Cyfrowy nomadyzm można opisać jako styl życia wspomagany przez umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii. Trzeba zaznaczyć, że takie nastawienie sprawdzi się, pod warunkiem, że masz możliwość swobodnego podróżowania i zarabiania jednocześnie. Nomadzi wybierają życie pełne przygód, podróży, niezależności. Szybko adaptują się do środowiska. Coraz więcej osób, szczególnie młodych decyduje się na taki krok, ponieważ nomadyzm może przynieść im mniej stresujące, szczęśliwsze życie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać, że zwolenników tego trybu życia będzie przybywać.
Różnica między pracą zdalną a cyfrowym nomadyzmem
Warto zaznaczyć, że cyfrowy nomadyzm to nie praca ani zawód – to styl życia. Dlatego nie należy porównywać go ze zdalnym trybem pracy, w której to ktoś dyktuje warunki, a ty sam nie możesz wybrać miejsca, w którym chcesz pracować. Innymi słowy, pracownicy zdalni mogą być cyfrowymi nomadami, ale nie oznacza to, że każdy, kto pracuje zdalnie, jest cyfrowym nomadą. A to dlatego, że ci ostatni są najczęściej sami dla siebie szefami, mają nieograniczony wachlarz opcji, swobodę w przemieszczaniu się. Jeśli pracujesz w firmie i masz możliwość pracy w domu, ale już nie za granicą, to twój wybór nie jest całkowicie dowolny, stąd też nie możesz nazywać samego siebie cyfrowym nomadą.
Coraz więcej
Zgodnie z szacunkami Pietera Levelsa (twórcy Nomad List), do 2035 roku cyfrowych nomadów ma być ponad miliard. Zapowiada, że będą oni mieli do dyspozycji coraz więcej rozwiązań. Dodatkowo wzrasta liczba miast oferujących przestrzeń do zdalnej pracy. Co ciekawe, zjawisko to częściej dotyczy młodych mężczyzn, a tylko 31 procent nomadów stanowią kobiety.
Wady i zalety
Do zalet należy zdecydowanie nienormowany czas pracy. To także świetna opcja dla osób kochających podróże. Cyfrowi nomadzi wybierają zwykle życie w krajach o niskich kosztach utrzymania, w których ciągle świeci słońce, a za zarobione pieniądze mogą żyć na wygodnym poziomie. Dodatkowo mogą robić to, co lubią i mieć więcej czasu na przyjemności. Nikt niczego im nie narzuca, sami zarządzają swoim czasem. Cyfrowy nomadyzm, podobnie jak inne style życia, ma swoje zalety, ale posiada również wady. Jedną z nich jest niewątpliwie brak stabilizacji. Nomada raczej nie będzie osobą planującą założenie rodziny, które może być utrudnione przez ciągłe zmiany miejsca pobytu. Co więcej, jeśli podróżuje się w pojedynkę to na dłuższą metę może doskwierać samotność.
Czy jest to opcja dla każdego?
Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Tak jak każdy styl życia, tak i ta propozycja ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Rodzą się też różne nieporozumienia. Jednym z nich jest to, że niektórzy sądzą, że cyfrowi nomadzi mają lekką pracę, bowiem w naszej kulturze większa liczba godzin pracy to wyznacznik jej wartości. Co jest oczywiście nieprawdą, dlatego nomadzi odrzucają taki tok myślenia. Uważają ponadto, że pracowanie rozsądnie i kreatywnie, a nie długo, i żmudnie, jest bardziej wartościowe, przynosi więcej korzyści. Jednak po dłuższym czasie nie każdy decyduje się na to, by dalej pracować w ten sposób. Niektórzy chcą zapuścić korzenie w jednym miejscu, co też jest zrozumiałe. Zdążyli się przekonać, że taki styl im nie odpowiada. Każdy ma przecież prawo do wyboru własnej ścieżki.
Źródła:
M. Tabaka, Cyfrowy nomadyzm coraz popularniejszy. zdalna praca z dowolnego miejsca może być naszą przyszłością (spidersweb.pl/2019/02/cyfrowy-nomadyzm-coraz-popularniejszy);
J. Szreder, Cyfrowy nomada: Jak rzucić pracę i zacząć zarabiać przez Internet? (www.theblondtravels.com/pl/cyfrowy-nomada/);Nomad By Nature, Cyfrowy nomadyzm to nie (tylko) praca zdalna – kim są cyfrowi nomadzi? (nomadbynature.xyz/cyfrowy-nomadyzm-to-nie-tylko-praca-zdalna-kim-sa-cyfrowi-nomadzi/).
Tekst: Emilia Nowak