Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, a zaspokojona ciekawość to krok w przeciwnym kierunku ~ Stephen King (cytat z książki Sklepik z marzeniami).
Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Ludzi ciekawskich określa się jako wścibskich i męczących. Czy tak jest naprawdę? Czy bycie ciekawym zawsze musi kojarzyć się z czymś negatywnym? A może jednak bez ciekawości nie ma mądrości?
Są dwa rodzaje ciekawości. Bycie wścibskim, wtrącanie się w cudze życie, wypytywanie o czyjeś prywatne sprawy, to rodzaj tej nieodpowiedniej i niczemu nie potrzebnej ciekawości. Całkiem inną sprawą jest ciekawość świata, chęć poznania, zdobywania wiedzy na różne tematy. Taka ciekawość jest bardzo silna, silniejsza od lenistwa i niechęci. Motywuje i sprawia, że jesteśmy w stanie zrobić dużo i przełamać swoje słabości.
Ryszard Kapuściński w Podróżach z Herodotem pisał: Poznawanie świata zakłada wysiłek, i to wielki, pochłaniający człowieka. Większość ludzi raczej rozwija w sobie zdolności przeciwne, zdolności, aby patrząc- nie widzieć, aby słuchając – nie słyszeć. Niestety, taka jest prawda. Wielu ludzi nie jest ciekawa świata, nie chce go poznawać, zdobywać wiedzy. Być może z lenistwa, może dlatego, że uznają to za niepotrzebne i nieznaczące dla ich życia. Może ludzie po prostu nie potrafią patrzeć i słuchać, nie interesują się niczym, co nie dotyczy ich bezpośrednio.
Są jednak tacy, którzy wciąż mają niepohamowaną chęć do zdobywania wiedzy. Nie boją się pytać, szukać odpowiedzi i dociekać prawdy. Ciekawość pozwala nam zrozumieć więcej, pozwala nam w pełni korzystać z życia. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nie mamy żadnych szczególnych talentów i zdolności, to właśnie ciekawość może pozwolić nam osiągnać cel.
Stephen King w swojej książce Sklepik z marzeniami napisał: Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, a zaspokojona ciekawość to krok w przeciwnym kierunku. Zaspokajajmy swoją ciekawość, swoje pragnienie poznania świata. Nie rezygnujmy z wiedzy, rozgladajmy się, obserwujmy, a przede wszystkim uważnie patrzmy i słuchajmy. Nic nie daje takiej satysfakcji, jak odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Ciekawość jest kluczem do wiedzy, sprawia, że chcemy poznawać świat i dociekać prawdy.
Autor tekstu: Adrian Koza