Natura wpływa na życie człowieka. Ludzie obcujący z nią są znacznie szczęśliwsi i spokojniejsi. Pandemia i długa izolacja spowodowały ograniczenie kontaktów nie tylko międzyludzkich, ale też tych z naturą. Czy rośliny naprawdę mają na nas tak duży wpływ?
Wpływ roślin
W skrócie: tak. Co więcej, mają pozytywny wpływ na zdrowie i zachowanie człowieka, jak wynika z wielu badań. Ludzie, wybierając widok z okna, chętniej skłaniają się ku temu naturalnemu niż wytworzonemu sztucznie. W trakcie izolacji wiele osób zaczęło interesować się roślinami i ich kolekcjonowaniem. Według badań kontakt wizualny z nimi przyspieszał wyzdrowienie po stresie, obniżając między innymi ciśnienie krwi czy napięcie mięśni. Pobyt w szpitalu lub używanie silnych środków przeciwbólowych można skrócić w ten sam sposób. Część roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie gazów, które zanieczyszczają powietrze, nawet o 90%. Nagromadzenie ich zwiększa jednak wilgotność powietrza, ale w takich pomieszczeniach poziom mikroorganizmów okazuje się niższy o 50% niż w tych bez nich.
Hortiterapia
Hortiterapia to inaczej terapia ogrodnicza. Swoje początki ma już w starożytnym Egipcie, gdzie lekarze zlecali chorym członkom rodziny królewskiej spacery po ogrodach. Świadomie jednak kojący wpływ roślin zaczęto wykorzystywać dopiero w XVIII wieku, a w latach 50. XX wieku stała się ona przedmiotem studiów uniwersyteckich. W Polsce hortiterapia jest praktykowana dopiero od niedawna i używana jest jako dodatek do tradycyjnych form leczenia. Jej podstawowy cel to poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego przez zaangażowanie chorego w prace ogrodnicze. Pozwala to osobom niepełnosprawnym, uzależnionym czy starszym zaakceptować ich obecny stan, zwiększyć siłę mięśni, poprawić koordynację, ograniczyć stres i agresję, ułatwia też kontakty społeczne.
Świadomość roślin
Jak potwierdza wiele badań, rośliny również potrafią się komunikować między sobą. Lasy są centrami komunikacyjnymi, a drzewa ostrzegają się wzajemnie o nadchodzących szkodnikach. Nie należy jednak rozpatrywać świadomości roślin tak jak u ludzi, bo jest ona inna i unikatowa. Więź pomiędzy drzewami jest tak duża, że jeśli jedno z nich jest chore, to reszta oddaje część swoich składników pokarmowych, aby pomóc mu przetrwać i żyć dalej. Lasy potrafią też przewidywać różne kataklizmy, takie jak susze, a dzięki nim – my również. Rośliny przejawiają więc zachowania społeczne czy socjalne, które zawsze były przypisywane zwierzętom.
Źródła:
J. Nowak: Oddziaływanie roślin na samopoczucie, zachowanie i zdrowie człowieka;
J. Radziewicz: Hortiterapia, czyli zbawienny wpływ roślin na zdrowie człowieka. (www.rme.cbr.net.pl/index.php/archiwum-rme/356-wrzesien-pazdziernik-nr-69/wiadomosci-rolnicze/800-hortiterapia-czyli-zbawienny-wplyw-roslin-na-zdrowie-czlowieka);
P. Wohlleben: Sekretne życie drzew.
Tekst: Patryk Jarmuła