Marzenie przeciętnego człowieka o locie w kosmos wciąż wydaje się zwykłym bujaniem w obłokach. Do tej pory naszą atmosferę przekroczyło jedynie niecałe 600 osób. Wybrani. Najdzielniejsi. Herosi w skafandrach. Przygotowywani przez lata do misji. I nagle 15 września 2021 roku staje się coś, co całkiem odmienia ten obraz. W kosmos leci grupa czterech osób. Grupa cywili, którzy przeszli podstawowe szkolenie. Nikt z nich nie jest zawodowym astronautą. Są tacy, jak my.
Rozpoczyna się era kosmicznej turystyki. O komercyjnych lotach jest już głośno, choć aby wybrać się w taką podróż, potrzebna jest niemała kwota pieniężna. Suborbitalne loty w szczególności oferują dwie firmy – Blue Origin (Jeffa Bezosa, tego samego, który jest założycielem portalu Amazon) oraz Virgin Galactic (Richarda Bransona, kolejnego posiadacza miliardów na koncie bankowym). Podczas gdy toczy się walka o to, kto pierwszy zawładnie turystyką suborbitalną, firma Elona Muska robi coś, co sprawia, że Bezos i Branson zgrzytają zębami. Podczas gdy statki Blue Origin i Virgin Galactic wznoszą się jedynie na wysokość 100 km n.p.m., astronauci wysłani przez SpaceX sięgają 585 km (znajdują się 120 km dalej od Ziemi niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna!). Podczas gdy loty suborbitalne pozwalają na kilkuminutowe unoszenie się w przestrzeni kosmicznej, kapsuła Dragon misji Inspiration4 krąży wokół Ziemi przez trzy dni.
Szczęśliwa czwórka
Jared Isaacman – miliarder, od którego wszystko się zaczęło. To właśnie on zgłosił się na ochotnika wykupienia pierwszego komercyjnego lotu w kosmos SpaceX. Zasponsorował także pozostałe trzy miejsca, które w interesujący sposób zostały obsadzone. Jared, jako sponsor oraz pilot odrzutowców, stał się dowódcą misji i tym samym – pierwszym filarem, który odzwierciedla Zdolności Przywódcze (ang. Leadership). Osoby z pozostałej trójki miały być związane z Nadzieją (Hope), Dobrobytem/Powodzeniem (Prosperity) oraz Hojnością (Generosity).
Kto zatem znalazł się jeszcze w ekipie przyszłych astronautów? Popularyzatorka nauki i zamiłowania do kosmosu wyrażanego poprzez sztukę. Kobieta, która swoją szczerą pasją podbiła Twittera – Sian Proctor reprezentująca Powodzenie. Wyłoniona z grupy przedsiębiorców, którzy prowadzą sklep przy pomocy Shift 4 Shop. Jej zadaniem było także nagranie filmiku, w którym tłumaczy, dlaczego to właśnie ona ma zostać wybrana. Szybko obiegł on Twittera i zyskał mnóstwo odsłon, zapewniając kobiecie powodzenie.
Kolejny wybraniec reprezentował Hojność. Christopher Sembroski wpłacił pieniądze na zbiórkę charytatywną (o której więcej za chwilę) i został wybrany na następnego członka załogi. Mężczyzna z zawodu jest inżynierem danych i weteranem sił powietrznych.
Została jeszcze osoba numer cztery…
Kosmos to nie jedyny cel!
Misja miała także istotny charytatywny wymiar. Wiadomo było, że lot zdobędzie duży rozgłos i postanowiono to wykorzystać. Tak powstała zbiórka dla szpitala dziecięcego St. Jude w Memphis. Jej założeniem było zebranie 200 mln dolarów. Cel został osiągnięty, a nawet przekroczony! Właśnie na tę zbiórkę wpłacił Christopher Sembroski – i stąd jego utożsamianie z cechą hojności.
Z tym wątkiem związana jest także czwarta wybrana osoba – reprezentująca Nadzieję Hayley Arceneaux. Obecnie niezwykle uśmiechnięta i pełna życia, w dzieciństwie – walcząca z nowotworem kostnym. Mimo choroby, Hayley wspomina miło okres, który spędziła właśnie w szpitalu St. Jude. Ówczesne pielęgniarki skutecznie uprzyjemniły jej tamten trudny czas. Co więcej – zaraziły dziewczynę swoim dobrem i pasją do pracy na tyle, że po latach sama zatrudniła się w tym szpitalu jako pielęgniarka.
Netflixowa relacja z lotu w kosmos
Relację z całego wydarzenia możemy obejrzeć na Netflixie. Serial dokumentalny Odliczanie: Misja kosmiczna Inspiration4 to niezwykły obraz pełen wzruszeń i szczęścia wynikającego ze spełnienia największych marzeń. To obraz, który pokazuje wielkość tej misji, jej znaczenie dla całego świata. I co najważniejsze – daje nadzieję milionom ludzi na spełnienie marzenia o podróży w galaktyczną przestrzeń.
Serial umożliwia nam poznanie szczegółów misji już od samych zalążków jej istnienia. Dowiemy się, jak to się zaczęło, poznamy przyszłych astronautów, zobaczymy ich reakcje na wiadomość o tym, że to właśnie oni zostali wybrani. Dokument przeprowadza przez całe przygotowanie załogi do lotu, przez trudy z jakimi musieli się zmierzyć. Aż w końcu pokazuje kulminacyjny moment – start i pobyt na ziemskiej orbicie. Załoga wzniosła się najwyżej od czasów Apollo 11!
Niezapomniane trzy dni
Start odbył się 15 września 2021 roku, powrót 18 września. Bez wątpienia czwórka pierwszych kosmicznych turystów zapamięta te trzy dni do końca życia. Astronauci na statku przeprowadzali eksperymenty, spali, jedli… Nie brakowało także chwil wzruszeń i zabawy. Christopher Sembroski wziął ze sobą ukulele. Sian Proctor zabrała ze sobą kartkę z podziękowaniem od samego Neila Armstronga, którą otrzymał jej ojciec po udanym nawigowaniu z Ziemi misji Apollo 11. Hayley z ogromnym uśmiechem prezentowała swoje gęste, rozpuszczone włosy, które są symbolem wygrania walki z chorobą nowotworową. (Włosy Hayley czesane brakiem grawitacji wypełniały dość sporą część przestrzeni. Wyobraźcie sobie, jaką cierpliwością musieli wykazać się pozostali członkowie załogi!).
Największą atrakcją było ogromne, półokrągłe okno umieszczone w kapsule. Widok, jaki ukazywało, zachwycił i wzruszył załogę (gdyby nie brak grawitacji – z pewnością zwaliłby ich z nóg).
Zafascynowana i zainspirowana, zakończę słowami z serialu Odliczanie: Misja kosmiczna Inspiration4, o efekcie, którego można doświadczyć, oglądając świat przez okno w statku Dragon: „Overview effect pozwala nam ujrzeć świat w sposób, którego nie doświadczymy bez udania się w kosmos. Nie widać granic, o które toczą się walki. Widać tylko lądy. Widać pustynie. Widać góry, lasy tropikalne, morza i oceany. Nie widać polityki. Nie widać nierówności. Widać tylko naszą niebywałą planetę w jej najczystszej postaci. To odmienia człowieka. Ci ludzie, załoga Inspiration4, już nigdy nie spojrzą na nasz świat w taki sam sposób. Ta misja pokazuje, że jest to osiągalne dla pozostałych siedmiu miliardów ludzi”.
Tekst: Anna Wach
Źródła:
The First All-Civilian Mission To Orbit. (inspiration4.com);
Inspiration4 (www.facebook.com/inspiration4mission);
J. Hehir: Odliczanie Misja kosmiczna Inspiration4.