Poetka w branży muzycznej XXI wieku – Taylor Swift

Są tacy artyści, którzy zmieniają wiele w życiu jednej osoby. Są tacy artyści, którzy zmieniają wiele w życiu swoich fanów. Są tacy artyści, którzy zapisują się na karcie wszechczasów i zmieniają pogląd na muzykę kolejnym przyszłym pokoleniom.

Jeden z uczonych, Sir Jonathan Bate, który jest byłym profesorem w zakresie dzieł Shakespeare’a na Warwick University, powiedział, że wierzy, że gwiazda popu, jaką jest Taylor Swift, to coś więcej niż „wysokiej klasy show-biznes” i „ma wrażliwość literacką”, która była widoczna już od jej pierwszego debiutanckiego albumu.
Jak podaje Independent, światowy ekspert porównał Taylor Swift do niektórych największych pisarzy w historii, w tym samego Barda.

Kim jest Taylor Swift?

Taylor Swift to amerykańska piosenkarka i autorka tekstów, która urodziła się 13 grudnia 1989 roku. Na całym świecie Swift sprzedała ponad 50 milionów kopii albumów i 150 milionów kopii singli.
Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 14 lat, gdy przeprowadziła się z Pensyllvani do Nashiville. Podpisała tam swój pierwszy kontrakt z wytwórnią Big Machine Records, a jej debiutancki album Taylor Swift został wydany w 2006 roku i osiągnął status platynowej płyty.
Fearless był drugim albumem amerykańskiej piosenkarki i pierwszym, który zdobył miano Albumu Roku w nagrodach Grammy.
W 2014 roku Swift wydała album 1989, który był jej pierwszym albumem zdominowanym przez muzykę pop. Krążek zdobył status platynowej płyty w ciągu jednego tygodnia od wydania i również uzyskał miano nagrody Grammy dla Albumu Roku.

Co łączy ludzi  z tekstami Taylor?

Fani Swift, tzw. Swifties, czują z nią silną więź i uważają ją za osobę bliską swoim sercom. Piosenkarka może to zawdzięczać swoim utworom, które poruszają tematy, z którymi każdy może się utożsamić.
Taylor czerpie inspiracje z różnych źródeł, ale jest bardzo dobrze znana z tego, że pisze o swoich prywatnych doświadczeniach. W piosenkach takich jak All Too Well czy We Are Never Ever Getting Back Together opisuje bolesne doświadczenia, jakie przeżyła po rozstaniu z byłymi partnerami. A w utworach takich jak mirrorball, gdzie tytułowa kula lustrzana jest metaforą, opowiada o tym, jak trudno jest być sobą. Cytując piosenkarkę: „Lustrzane kule znajdują się na parkiecie, ponieważ odbijają światło. Zostały one rozbite milion razy i dlatego świecą. Są też tacy ludzie w społeczeństwie, a nas często bawi, gdy się psują. To metafora sławy, ale także tego, jak ludzie czują, że musisz być różnymi wersjami siebie wokół różnych ludzi. To może stawać się męczące”.
Nie można oczywiście nie wspomnieć o utworze the archer, jak mówi Swift, chciała uchwycić uczucie miłości, któremu towarzyszy strach przed dobrym uczuciem, tak jakby nie można było mu ufać.
Oczywiście, Taylor Swift czerpie również inspiracje z historii innych osób – Ronan to piosenka z albumu Red, opowiadająca historię czteroletniego chłopca o nazwisku Ronan Thompson, który zmarł na skutek raka nerki. Piosenka była inspirowana blogiem o nazwie Rockstar Ronan, prowadzonym przez matkę chłopca, Mayę Thompson, która opisywała walkę swojego syna z chorobą.

Poetka XXI wieku

Można by było się zastanowić, co takiego jest w Taylor Swift, że słucha jej tyle ludzi, dlaczego dostała honorowy Doktorat Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Nowojorskim oraz czemu jest nazywana współczesną poetką.
Można zacząć od tego, że Swift uwielbia odniesienia do literatury – zaczynając od tak prostych, jak w utworze Love Story, gdzie nawiązuję do Shakespeare’a, kończąc na Happiness, gdzie nawiązuje do Wielkiego Gatsby’ego.
Oczywiście, nie można tu również zapomnieć o jej niesamowitej umiejętności opowiadania o świecie, który kreuje – za przykład może tu posłużyć trylogia piosenek cardigan, augustbetty.

Tekst: Weronika Iżyk

Post dodany: 8 grudnia 2023