Ogólne rozdrażnienie, bóle głowy, problemy z zasypianiem i kontrolowaniem emocji. Niektórzy ludzie tłumaczą je fazami, w jakich znajduje się księżyc. Czy naturalny satelita Ziemi faktycznie oddziałuje na ludzkość?
Legendy o Srebrnym Globie
Już w starożytności wierzono w „magiczną” moc i wpływ księżyca. Pełnia była kojarzona przede wszystkim z niepokojem, tajemniczością i grozą. Uważano, że podczas niej mają miejsce złe wydarzenia. Wszystkie kultury traktowały księżyc jako związany z kobiecością – intuicją, emocjonalnością i zmiennością. Legendy mówią o dwóch boginiach rządzących jego królestwem – Hekate, bogini ciemności i czarów, strzegącej bram Hadesu, oraz Selene, wróżbitce o jasnej twarzy, niezwykle pięknej. Według legendy Selene zakochała się w pasterzu o imieniu Endymion i odwiedzała go każdej nocy, w jego domu na Ziemi. Pasterz, nie chcąc by sidła śmierci ich rozdzieliły, wybłagał u bogów nieśmiertelność, jednak w zamian został pozbawiony na zawsze snu. Stąd wzięli się lunatycy, wrażliwi na oddziaływanie księżyca. Zainteresowanie nim przyczyniło się do powstania wielu dotyczących go mitów, legend i historii. W przeszłości istniało także przekonanie, że w księżycowym królestwie, widocznym tylko w nocy, mieszka Śmierć, oraz że dusze umarłych oczekują na nim na ponowne narodziny.
Lunarne problemy psychiczne
Księżyc i jego oddziaływanie od zawsze wzbudzały w ludziach niepokój. Słowo „lunatykować” pochodzi z łacińskiego luna, natomiast lunaticus również z łaciny oznacza problemy psychiczne. Statystyki stworzone na podstawie badań, jakim poddano pacjentów szpitali psychiatrycznych czy więźniów jasno wskazują na to, że podczas określonych faz księżyca mieli oni większą skłonność do agresji. Przeprowadzono również badania odnoszące się do wpływu jego światła na jakość i długość snu. Wysunięto z nich wnioski, że w czasie, gdy trwa pełnia, badani zasypiali średnio o pięć minut później niż w pozostałe dni miesiąca, a ich sen był krótszy o 20 minut. Wykazano też związek między wpływem faz Księżyca na samopoczucie a osobami cierpiącymi na chorobę dwubiegunową. Trudno jest sprawdzić, czy zdrowa osoba również cierpi na bezsenność i wahania nastroju przez jego działanie, ponieważ często na wspomniane wyżej skutki wpływają stres, podróże, zła dieta czy zmienny tryb pracy. Podczas pełni popełnianych jest więcej przestępstw i samobójstw niż w pozostałe dni miesiąca. Ludzie ze stanami depresyjnymi odczuwają wtedy większy spadek serotoniny. Hormony potrafią wtedy buzować.
Moc faz księżyca
Wyróżniamy cztery najważniejsze fazy księżyca. Mają one największy wpływ na ludzi. Są to nów, pełnia oraz dwie kwadry. Czas, który upływa pomiędzy kolejnymi nowiami, nazywany jest miesiącem synodycznym. Ma on dokładnie 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 3 sekundy. Pełni przypisuje się to, że stajemy się bardziej nerwowi, mogą wystąpić u nas wybuchy złości i agresji, lub przeciwnie – depresyjne samopoczucie i spadki nastroju. Wtedy w organizmie obniża się poziom serotoniny, tzw. hormonu szczęścia oraz melatoniny, która wpływa na jakość snu. Możemy spodziewać się w tym czasie bezsenności i nasilonych bólów głowy. Najlepszym momentem na różne aktywności jest nów. Wtedy powinniśmy czuć więcej energii oraz mieć podwyższoną odporność psychiczną. Nów oddziałuje także na skuteczność zabiegów kosmetycznych i pomyślność operacji, gdyż w tym czasie rany łatwiej się goją.
Wysoka intuicja
„Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu”. Tego określenia używał Mark Twain, amerykański pisarz. Księżyc w ezoteryce, czyli wierzeniach zwanych wiedzą tajemną, utożsamiany jest właśnie z tajemnicą, iluzją. Jest symbolem podświadomości, intuicji oraz przeczucia. Podświadomie odczuwamy nadejście kolejnej pełni. Jesteśmy niespokojni. W jej trakcie powinniśmy słuchać bardziej swojej intuicji i zwracać uwagę na sny, które mogą być podpowiedzią w rozwiązaniu rozterek i problemów.
Źródła:
Czy cykle Księżyca wpływają na nasze samopoczucie? (www.newsweek.pl/wiedza/nauka/czy-cykle-ksiezyca-wplywaja-na-nasze-samopoczucie/rqcv0ws);
Świętokrzyska czarownica, Pełnia Księżyca – wszystko, co powinieneś wiedzieć. (www.magia.onet.pl/artykuly/ksiezyc/pelnia-ksiezyca-wszystko-co-powinienes-wiedziec/vcnes9l).
Tekst: Natalia Lizurej