Akcja-Rejestracja potencjalnych Dawców szpiku – uratuj życie z Fundacją DKMS

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że właściwie jedynie dzięki twojemu istnieniu życie pewnej matki, brata, czyjegoś najlepszego przyjaciela gdzieś na drugim końcu kuli ziemskiej właśnie zostało ocalone. Brzmi wspaniale? To nie sen, ani przykład posiadania super-mocy, a przynajmniej nie takiej, która wykraczałaby poza możliwości każdego z nas. Dzięki Fundacji DKMS, od 2008 roku walczącej z nowotworami krwi i zrzeszającej potencjalnych Dawców szpiku z całego świata, tylko w samej Polsce zarejestrowanych jest obecnie ponad 1 800 000 superbohaterów czekających w gotowości na moment, w którym ich genetyczny bliźniak znajdzie się w potrzebie. Chciałbyś zostać jednym z nich? Teraz jest na to świetna okazja!

Akcja-Rejestracja na Uniwersytecie Śląskim

Już za niedługo, od 15 do 19 kwietnia 2024 roku w Katowicach trwać będzie wielka rejestracja potencjalnych Dawców szpiku organizowana w ramach studenckiego projektu Helpers’ Generation. Spotkać nas będzie można na wydziałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Sosnowcu, gdzie będziemy gotowi odpowiedzieć na twoje pytania i przeprowadzić cię przez proces rejestracji – później pozostanie już tylko wrócić do domu z nadzieją, że twój genetyczny bliźniak ma się dobrze i nie będzie potrzebował pomocy. Oto konkretne miejsca, w których będziemy mogli spotkać się w czasie kwietniowej akcji:

• Wydział Prawa i Administracji – ul. Bankowa 11B, 40-007 Katowice
  • Wydział Humanistyczny – ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice
  • Wydział Humanistyczny – ul. Stefana Grota-Roweckiego 5, 41-205 Sosnowiec
  • Wydział Nauk Społecznych – ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice
  • Wydział Nauk Społecznych – ul. Grażyńskiego 53, 40-126 Katowice

Jak działa Fundacja DKMS?

Statystycznie, według danych zebranych przez DKMS, zaledwie co 40 minut jedna osoba w naszym kraju dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Szansą na powrót do zdrowia, szansą na uratowanie życia jest dla niej przeszczep szpiku lub komórek macierzystych (czyli zdrowych, krwiotwórczych komórek). Nie jest to jednak takie proste – aby organizm mógł przyjąć przeszczep, materiał genetyczny musi być dokładnie taki sam, jak materiał pierwotny. Jedynie 25% chorych znajduje genetycznego bliźniaka wśród osób z najbliższego otoczenia, na przykład w rodzinie. Cała reszta musi liczyć na łut szczęścia w postaci znalezienia dawcy niespokrewnionego. Właśnie w tym miejscu zaczyna się nasza rola – im więcej osób zarejestruje swój materiał genetyczny w bazie, tym większa szansa na to, że ktoś gdzieś powróci do zdrowia. W bazie Dawców zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat.

Pomaganie mamy we krwi

Słowo ,,przeszczep” brzmi dość poważnie i takie też jest – na szali w końcu znajduje się czyjeś życie. Dawca na każdym etapie procedury może czuć się jednak całkowicie zaopiekowany przez pracowników Fundacji oraz lekarzy w klinice. Przed pobraniem komórek macierzystych wykonuje się serię badań, które muszą potwierdzić brak przeciwwskazań do udziału Dawcy w przeszczepie. Samo pobranie komórek może nastąpić na dwa sposoby:

• Pobranie komórek z krwi obwodowej (90% przypadków)

Jest to zdecydowanie najczęściej stosowana metoda. Sama procedura niemal do złudzenia przypomina tradycyjne oddanie krwi w stacji krwiodawstwa – w tym przypadku jednak, po odseparowaniu z krwi Dawcy potrzebnych komórek macierzystych, krew natychmiast powraca do organizmu. Pobranie materiału trwa mniej więcej 4-5 godzin, po upływie których możemy udać się do domu. Czasem zdarza się, że za jednym razem nie uda się pobrać wystarczającej ilości komórek i procedurę trzeba powtórzyć.

• Pobranie komórek z talerza kości biodrowej (pozostałe 10% przypadków)

Niektóre sytuacje, na przykład indywidualny stan zdrowia Dawcy, wymagają zastosowania alternatywnej metody pobrania komórek. Pobranie z talerza kości biodrowej (nie z kręgosłupa – to popularny mit!) odbywa się w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj wymaga jednodniowego pobytu na obserwacji w klinice. Po zabiegu możemy odczuwać jedynie delikatny dyskomfort w miejscu pobrania, podobny do uczucia stłuczenia.

Jak trafić do bazy Dawców?

Właśnie tym zajmować będziemy się podczas kwietniowej rejestracji. Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu nie uda ci się z nami spotkać – to także żaden problem. Pakiet do pobrania materiału genetycznego możesz śmiało zamówić z dostawą do domu na stronie www.dkms.pl. Otrzymasz specjalne szpatułki, przypominające dłuższe patyczki do uszu, za pomocą których samodzielnie będziesz mógł pobrać swój materiał genetyczny w postaci śliny z wewnętrznej części policzka. Bez obaw – do pakietu dołączona będzie dokładna instrukcja, jak to wykonać. Na koniec pozostaje już tylko odesłać pakiet z powrotem do Fundacji i już! Jesteś w gronie superbohaterów.

Rejestracja w bazie Dawców to, jakkolwiek by na to nie spojrzeć, całkowicie niesamowita sprawa. Trudno sobie wyobrazić skalę wpływu, jaki – dzięki minimalnemu wysiłkowi z naszej strony – możemy mieć na to, czy komuś będzie dane nadal być matką, bratem, najlepszym przyjacielem. Od 15 do 19 kwietnia 2024 roku spotkajmy się więc przy stoiskach Helpers’ Generation Fundacji DKMS i zróbmy razem coś całkowicie niesamowitego.

Wszystkie dane pochodzą z oficjalnej strony Fundacji DKMS www.dkms.pl.

Tekst: Michalina Płocka

Post dodany: 11 kwietnia 2024