Święta, święta i po świętach. Pora wstać z kanapy, oderwać się od pysznego jedzenia i zadbać o szczupłą sylwetkę. Najlepszą drogą do jej osiągnięcia jest sport, który daje dziś niespotykaną wcześniej możliwość wyboru.
Tyle razy w swoim życiu słyszeliśmy, że ruch to zdrowie. Trudno polemizować z sensem tego sformułowania – regularna aktywność fizyczna nadaje bowiem ciału piękny i zdrowy wygląd. Dobrze jest zatem trenować, gorzej, gdy obrana przez nas dyscyplina się znudzi. Co w sytuacji, gdy podnoszenie ciężarów na siłowni, uprawianie fitnessu z Ewą Chodakowską czy bieganie po ulicach zanieczyszczonego miasta z maseczką antysmogową na twarzy przestały już nas zadowalać? Na ratunek przychodzi niepozorny Wenezuelczyk Alejandro Angulo, który do świata fitnessu szturmem wprowadził zajęcia salsation.
Co musisz wiedzieć
Salsation angażuje zarówno ciało, jak i umysł. Swoją formą trening ten przypomina hybrydę tańca i fitnessu. Takie połączenie tworzy więc zupełnie nowy rodzaj ćwiczeń. Uczestnicy spalają kalorie i wyrabiają sylwetkę, a przy tym po prostu dobrze się bawią, nie przejmują się zanadto ilością powtórzeń i żwawo poruszają się w rytm gorących latynoskich hitów. Co ważne, by praktykować salsation nie trzeba umieć tańczyć. Układy choreograficzne, figury i sekwencje zaproponowane przez instruktora nie są skomplikowane, pozostawiają dużą swobodę wykonania i interpretacji.
Salsation a zumba
Brzmi znajomo? Salsation często bywa mylone z popularną w Polsce zumbą. Różnica polega na tym, że by ćwiczyć zumbę należy już od pierwszych zajęć wykazywać się dobrą kondycją i dużą sprawnością fizyczną. Trening salsation natomiast przypomina bardziej połączenie zajęć artystycznych i tanecznych.
Benefity
Salsation poprawia sprawność, elastyczność, gibkość, zwinność i balans. Wzmacnia kondycję fizyczną, nie obciążając przy tym mięśni i stawów. Świetnie wpływa na psychikę i jest dobrym sposobem na pozbycie się nagromadzonego napięcia i stresu. Same plusy!
Morze opcji
Połączenie tańca i fitnessu przypadło do gustu już wielu osobom na świecie, a trening wymyślony przez Angulo zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Nieważne, czy traktujemy salsation jako kurs tańca, czy jako rodzaj treningu funkcjonalnego. Najistotniejsze wydaje się to, że ćwiczenia spełniają swoje funkcje. W ostatnich latach fitness przeszedł sporą ewolucję, ponieważ pojawiły się nowe propozycje zajęć, na które uczęszczają nawet ludzie do tej pory niechętnie uprawiający jakikolwiek sport. Stare uczniowskie powiedzenie brzmi: paluszek i główka to szkolna wymówka. Czytelniku, nie wymiguj się nim i jak najszybciej zapisz się na kurs salsation!
Źródła:
P. Banaśkiewicz-Surma: Salsation – specyfika zajęć, salsation a zumba, efekty (www.fitness.wp.pl/20218,salsation-specyfika-zajec-salsation-a-zumba-efekty);
M. Rozmus: Salsation, czyli trening taneczno-fitnessowy i jego zalety (www.zdrowie.tvn.pl/a/salsation-czyli-trening-taneczno-fitnessowy-i-jego-zalety).
Tekst: Oliwia Szymańska