Ich dewiza to „Sprawiedliwy świat, w którym szanuje się godność ludzką i różnorodność kulturową.” Zrzeszają tysiące młodych ludzi i dają niesamowite szanse na przyszłość. Są największą tego typu organizacją na świecie. W Polsce działają w aż 15 miastach. Choć mają już 41 lat, to świętują hucznie swój 40 jubileusz. O kim i o czym mowa?
Stowarzyszenie ELSA (Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, ang. The European Law Students’ Association), bo to o nim mowa, zrzesza studentów kierunków prawniczych z 44 krajów w Europie. Działa również w Polsce. Ba, to Polak – Wojciech Kostrzewa – jest jednym z ojców założycieli organizacji. ELSA Poland w minionym roku obchodziła swoje czterdzieste urodziny, jednak ze względu na trwającą pandemię huczne obchody okrągłej rocznicy nie były możliwe. Zdecydowano, by nie rezygnować z tradycji gal jubileuszowych i uczcić kolejną dekadę wspólnych działań wtedy, kiedy to już będzie możliwe. Stąd obchody czterdziestych urodzin w roku, kiedy Stowarzyszenie ma już 41 lat.
Gala Jubileuszowa odbyła się 14 maja 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Poprzedziło ją, trwające od czwartku, Walne Zebranie Delegatów, podczas którego wybrano nowy Zarząd Krajowy oraz przyjęto uchwały, mające na celu dalszy prężny rozwój Stowarzyszenia. Organizatorzy zadbali również o dawkę nowej wiedzy i inspiracji dla uczestników wszystkich Grup Lokalnych ELSA w Katowicach, był to m.in. wykład prof. dra hab. Bogdana Dolnickiego oraz dra Romana Marchaja na temat Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej oraz warsztaty o budowaniu marki osobistej, prowadzone przez firmę Deloitte – sponsora strategicznego ELSA Poland.
Zwieńczeniem kilkudniowego spotkania była, wspomniana już wcześniej, uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji czterdziestolecia Stowarzyszenia. Wzięło w niej udział ponad 350 osób – obecnych członków Stowarzyszenia z wszystkich piętnastu Grup Lokalnych w Polsce, absolwentów kierunków prawniczych – tzw. Seniorów ELSA, przedstawicieli kancelarii i firm współpracujących ze Stowarzyszeniem, przedstawicieli miasta, członków Zarządów Krajowych – przeszłych oraz obecnego, prezesów ELSA International, a także sympatyków.
Uroczystość rozpoczęły przemówienia zaproszonych gości – Przewodniczącego Rady Miasta Katowice – Macieja Biskupskiego, przedstawiciela Krajowej Rady Radców Prawnych – Adama Króla oraz przedstawicieli kancelarii prawniczych – EY i CMS. Głos zabrali również prezes ELSA International w kadencji 2008/2009 Anna Ziemnicka-Milej i obecny prezes – Francisco Arga e Lima. Anna Ziemnicka-Milej w swojej wypowiedzi nawiązała do wojny w Ukrainie i trudnej sytuacji tamtejszej ludności, o czym, mimo jubileuszowego spotkania pełnego radości, zapominać nie można, a nawet więcej – gala również może być okazją do niesienia pomocy – na stołach dostępne były ulotki, których treść zachęcała do wpłaty pieniędzy lub przekazania np. ubrań tym, którzy ich potrzebują, za pomocą aplikacji Lalafo, której współtwórcą jest Yuriy Muhkin. Po tych słowach został wyświetlony film przygotowany właśnie przez Yuriya Mukhina – Prezesa ELSA Ukraine w latach 2006-2008, w którym wspominał czas swojej działalności w Stowarzyszeniu oraz opowiedział o szansach, jakie ta działalność mu dała. Słowa podziękowań, a także nadziei na dalsze lata owocnej współpracy wyrazili były prezes ELSA Poland Jakub Bogucki, obecna prezes Julia Zybert oraz prezes ELSA Katowice – Piotr Sadza. We wszystkich przemówieniach wielokrotnie padały słowa o dużej wartości tej organizacji – zarówno dla rynku pracy, kompetencji własnych, rozwoju osobistego, zdobytej wiedzy i doświadczeń, a także niezapomnianych wspomnień. Niejednokrotnie można było również usłyszeć motto Stowarzyszenia: ELSA to ludzie, które chyba najlepiej opisuje to, co stanowi wartość dla członków organizacji i wpisuje się w ich misję. Część oficjalną zakończył wspólny toast oraz tort urodzinowy przygotowany dla wszystkich uczestników gali.
O oprawę muzyczną wieczoru zadbało Stowarzyszenie DAJSE, dzięki któremu uczestnicy gali mogli bawić się na parkiecie niemalże do białego rana. Również dzięki Stowarzyszeniu DAJSE na gali została zaprezentowana wystawa plakatów, których autorami byli młodzi artyści z Ukrainy. Wartością dodaną spotkania jubileuszowego były też niezliczone rozmowy czy wymiany kontaktów pomiędzy studentami a absolwentami, osobami dopiero wchodzącymi na rynek pracy i tymi, którzy w swoim zawodzie zjedli już zęby. Tym, co łączy te wszystkie osoby jest wspólna pasja i oczywiście ELSA – stowarzyszenie, które już niejednego i niejedną wypuściło w świat.
Gala Czterdziestolecia ELSA Poland w Katowicach jednocześnie zamknęła i rozpoczęła pewien etap rozwoju Stowarzyszenia. Zgodnie z tym, co powiedziała Julia Zybert – prezes ELSA Poland – choć na drodze ELSA zdarzają się potknięcia, a czterdziestoletnia działalność to nie ciągłe pasmo sukcesów, to najważniejszy jest ciągły rozwój i odważne stawianie kolejnych kroków. W końcu ELSA to ludzie, to oni są najważniejsi.
fot. Mateusz Piechuta
Tekst: Kinga Richter